czwartek, 23 lipca 2009

Gleim - Wykonywanie zadań audytu wewnętrznego


Cztery tomy Gleima stanowią repetytorium przed egzaminem CIA. Każdy tom dotyczy jednej części egzaminu.

Pierwsza część - standardy audytu
Trzecia - rachunkowość, finanse, informatyka
Czwarta - zarządzanie.

Na największą uwagę zasługuje część druga, dotycząca warsztatu audytora.

Po oddzieleniu części z pytaniami egzaminacyjnymi, pozycja ta stanowi swoisty podręcznik warsztatowy, który może być bardzo przydatny w pracy audytora, zwłaszcza w razie wchodzenia w nowe obszary czy np. zmiany branży.

O ile pozostałych części się pozbyłem, uznając je jako nieprzydatne w codziennej pracy, o tyle "dwójkę" zostawiłem sobie jako przydatną ściągawkę.


Rozdział I dotyczy informacji w zadaniach audytowych, ich istotności, wiarygodności - wszystko w odniesieniu do standardów.

Rozdział II mówi o dokumentacji roboczej - co powinna zawierać i jak powinna być przygotowywana.

Rozdział III traktuje o przekazywaniu informacji o rezultatach audytu oraz monitorowaniu wdrażania zaleceń. Mowa tu o zasadach raportowania, także o pomijaniu drogi służbowej - w razie konieczności. Podany jest przykład raportu i omówione istotne punkty jego zawartości.

Rozdział IV dotyczy szczególnych rodzajów zadań audytowych.

Rozdziały V i VI dotyczą IT, które jest elementem III części egzaminu.

Rozdział VII mówi o statystyce w audycie, jednak jest na pewnym poziomie ogólności, co czyni rozdział niezbyt przydatnym w praktyce.

Bardzo ciekawy jest rozdział VIII prezentujący inne narzędzia audytowe. Mowa tu o prezentacji wyników np. poprzez wykresy czy schematy przepływu a także o listach kontrolnych i zasadach przeprowadzania spotkań otwierających i zamykających audyt.

Rozdział IX dotyczy etyki audytora.

Najciekawszy jest rozdział X, dotyczący oszustw. Jak wiadomo ze standardów, audytor nie musi być biegłym w zakresie prowadzenia dochodzeń ale ma potrafić rozpoznać symptomy oszustwa.
W rozdziale zaprezentowana jest cała lista symptomów oszustw, która może być naprawdę bardzo przydatna.

2 komentarze:

  1. Moim zdaniem samo wykonanie audytu jest bardzo ważne i przede wszystkim musimy wiedzieć co chcemy audytować. Ja całkiem niedanwo czytałęm o audycie wewnętrznym https://finansowyview.pl/na-czym-polega-audyt-wewnetrzny-kiedy-sie-go-zleca/ i także zaczynam się zastanawiać czy przypadkiem go nie zlecić w swojej firmie.

    OdpowiedzUsuń